تحقیقات نشون میدن ۶۰ تا ۹۰ درصد ارتباطات ما با بقیه غیرکلامیه، پس دانستن روش استفاده از زبون بدن اهمیت زیاد داره.

جدا از اینکه این، اولین برخورد با بقیه بسیار مهمه. به چه دلیل؟ چون در اولین دقایق آشنایی مون تصمیم می گیریم درباره فرد دیگر چه جوری فکر کنیم، و به این نتیجه می رسیم اون همون شخص قابل اعتمادیه که می خواهیم با اون وارد تجارت شیم یا نه.

پس نحوه ی نشون دادن خودتون به شخصی که واسه بار اول ملاقاتش می کنین، به ویژه نحوه ی استفاده تون از زبون بدن در اولین دقایق سرنوشت ساز آشنایی، می تونه سازنده یا ویرانگر رابطه ای باشه که به طور پنهون می تونست به یک رابطه تجاری بسیار مهم تبدیل شه.

حالت بدن

۱. اول از حالت بدن شروع می کنیم. پشت رو صاف نگه دارین اما سخت و بی انعطاف نباشید. شونه ها رو راحت نگه دارین تا خیلی شق و رق به نظر نرسید.

۲. بدن تون طبق بدن مخاطب باشه تا نشون بدین به صحبت اون گوش می کنین.

۳. هنگامی که نشسته اید و با مخاطب تون صحبت می کنین، پاهایتان رو ضربدری روی هم قرار ندین و کمی بین پاها فاصله بذارین. با این کار بهش نشون میدید آروم و خونسرد هستین. طبق تحقیقات، هنگامی که پاهایتان رو با فاصله از هم روی زمین می ذارین، طرف مقابل اطلاعات بیشتری در اختیارتون قرار می ده.

۴. کمی به جلو خم شید، این حالت نشون دهنده ی تمرکز و توجه شماس و به مخاطب نشون می ده به صحبتای اون گوش میدید.

۵. تقلید از زبون بدن طرف مقابل بهش نشون می ده با سخنان اون موافق، و بهش علاقه مند هستین یا دست کم رو راست در تلاشید با اون به تفاهم برسین.

حالت بازو و دست

۶. بازوها رو در دو طرف بدن به حالت راحت بذارین. این عمل به مخاطب نشون می ده شما در مورد اون راحت هستین. همونجوریکه پاها رو روی هم قرار ندادید، دست به سینه هم نشینین تا اطلاعات بیشتر به دست بیارین.

۷. هنگام صحبت دستان تون رو هم حرکت بدین. با این حرکت اعتماد شنونده رو نسبت به خود جلب می کنین. جدا از اینکه اون، دلایل نشون میدن حرکات دست هنگام صحبت، روند تفکر رو در شما بهتر کنه.

۸. به یاد داشته باشین هنگام سلام و احوال پرسی با بقیه دست شون رو محکم بفشارید، البته نباید زیاده روی کنین. محکم دست دادن یکی از مهم ترین حرکات در زبون بدنه، چون وضعیت و لحن کل گفت وگوی شما رو تعیین می کنه. وقتی محکم دست میدید به طرف مقابل این پیام رو می رسانید که خیلی راحت فریب نمی خورید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلیل ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا)، راه تشخیص و علاج اون 

۹. قبل از شروع جلسه، درباره آداب خوش آمدگویی و شروع و اتمام گفت وگو در فرهنگای مختلف اطلاعات کسب کنین.

حالت سر

۱۰. اگه هنگام صحبت با طرف مقابل، سرتون رو در تأیید حرف اون تکون بدین و از ته دل لبخند بزنین، بهش نشون میدید حرف هاش رو می فهمید، قبول می کنین و به نظراتش گوش میدید.

۱۱. خنده همیشه بر هر درد بی درمان دواست، به شرط اونکه از اون به جا استفاده کنین. علاه بر این خنده نشون می ده به حرفای طرف مقابل گوش میدید.

۱۲. هنگامی که مخاطب با شما صحبت می کنه، به چشمان اون نگاه کنین. هنگامی که خودتون هم شروع به صحبت می کنین تماس چشمی رو حفظ کنین. با رعایت این نکته نشون میدید به گفت وگو علاقه مندید. البته مواظب باشین، اگه وقتی به جواب بعدی تون فکر می کنین، بازم به چشمان طرف مقابل نگاه کنین، به نظر می رسه بهش زل زدین (و این رفتار می تونه تهاجمی یا توهین آمیز تلقی شه).

۱۳. مواظب باشین خیلی پلک نزنید. پلک زدن همیشه به مخاطب این حس رو القا می کنه که این گفت وگو شما رو ناراحت کرده.

۱۴. حرکات صورت طرف مقابل رو تقلید کنین، این کار هم نشون می ده با حرفای اون موافقید و به این گفت وگو علاقه دارین، یا دست کم سعی خود رو می کنین.

۱۵. صداتون رو کنترل کنین، یعنی اونو پایین نگه دارین و جمله هاتون رو با سؤال تموم نکنین. نفس عمیق بکشین و آروم و شمرده حرف بزنین.

موارد دیگر

۱۶. فراموش نکنین هنگام گفت وگو یادداشت وردارین. با این کار نشون میدید جذب گفت وگو شدین و به گفته های طرف مقابل اهمیت میدید. یادتون باشه هرازگاهی به چشمان اون نگاه کنین تا بدونه حواس تون پرت نشده.

۱۷. زبون بدن بقیه رو در گفت وگویی که با شما دارن به دقت زیرنظر بگیرین، چون نتیجه مورد انتظارشان از گفت وگو با شما رو در این حرکات نشون میدن. اگه زبون بدن اونا رو دریابید و در جواب به این نشونه ها واکنش نشون بدین، اشتیاق بیشتری به صحبت دوباره با شما پیدا می کنن.

۱۸. دست طرف مقابل رو محکم بفشارید و با نگاه به چشمان اون گفت وگو رو تموم کنین. با این کار نشون میدید از زمانی که با اون کذرونده اید خرسندید و می خواید بازم با اون دیدار کنین.

برگرفته از inc.com

 


دسته‌ها: آموزشی