کسائی که عاشق سفر هستن، میدونن چیجوری سفری لذت بخش واسه خودشون دست وپا کنن. اونا در انتخاب مناسب ترین تغذیه در سفر، وسایل موردنیاز در سفر و … استاد شدن و همیشه بهترین مقصد واسه سفر رو انتخاب می کنن. شاید شما علاقه زیادی به سفر کردن نداشته باشین، اما جالبه بدونین که علم هم می گه باید تموم پول هاتون رو خرج سفر کنین! در دنیای سفر و بهتر بگیم در «صنعت گردشگری»، اینکه بدونیم چیجوری ارزون سفر کنیم کار ساده ای نیس. مثلا وقتی شما واسه یک تفریح تابستونی به کشور گرجستان سفر می کنین، متوجه میشید که تقریبا تموم زیرساختای این کشور، واسه کسب درآمد و پول گرفتن از گردشگران طراحی شدن. پس ارزون سفر کردن در اینجور کشوری نیازمند قلقا و مهارتای خاصیه. در این مقاله می خواهیم یاد بگیریم چیجوری ارزون سفر کنیم خدا رو چه دیدید، شاید شمام روزی خواستین سفر به دور دنیا رو جانشین شغل خسته کننده ی خودتون کنین!

 

اگه دقت کنین خیلی از چیزایی که باعث می شن سفر ارزون تری داشته باشیم، «مهارت ها» هستن. کمپینگ (چادر زدن) یک مهارته. همونجوریکه نقشه خوانی با گوگل مپ هم یک مهارته و اگه دقیق تر نگاه کنیم، پیدا کردن هاستل و پرواز ارزون هم مهارتایی هستن که میشه یادشون گرفت.

در این مطلب می خوایم به مهارتایی بدیم که در صورت آموختن و تمرین اونا، سفر ارزون تری رو تجربه می کنین. گرچه که سفر ارزون ممکنه نیازمند وسایلی مثل چادر یا کیسه خواب هم باشه. اما بدیهیه که شما قراره این وسایل رو یک بار تهیه کنین و به خیلی وقت و شاید چند سال استفاده کنین.

در کل، هزینه های سفر دور سه گانه معروفی می چرخد:

  1. اقامت؛
  2. غذا؛
  3. حمل ونقل.

چیجوری اقامت ارزانی داشته باشیم؟

۱. به جای هتل، هاستل رو انتخاب کنین

هاستل واسه کسائی که در اول راه ماجراجویی ان، شاید روش مناسبی واسه مدیریت هزینه هاس. هاستل چیزی مثل همون خوابگاه هاییه که در زمان دانشجویی در اون زندگی می کردین؛ یک محیط جمعی و دارای امکانات رفاهی مشترک، اما قراره مسافران و جهان گرده هایی از سراسر دنیا هم خوابگاهی شما باشن. شما با پرداخت هزینه هایی در حدود یک دهم هزینه های هتل، می تونین در هاستل یک تخت، یک کمد و امکاناتی مثل آشپزخانه، سرویس حموم و دستشویی مشترک در اختیار داشته باشین. یکی از امتیازا و جذابیتای هاستلا، هم کلام شدن با افرادی از سرتاسر دنیاست.

۲. در فصل مناسب سفر کنین

یکی از راه های کاهش هزینه های سفر و تخفیف گرفتن در مورد اقامت، اینه که در فصلایی که مقصد شما بسیار شلوغ و پربازدیده، سفر نکنین. عده ی خیلی از گردشگران واسه کم کردن هزینه اقامت شون همین کار رو می کنن. اصطلاح «Low Season» به فصلی گفته می شه که در اون مسافران کمتری به یک شهر یا کشور سفر می کنن و درنتیجه قیمت هتلا، هاستلا، بلیت هواپیماا و رستورانا خیلی افت می کنه. بیشتر عکسایی که تابه حال از لندن دیده اید، در فصل تابستون گرفته شدن، اما شاید دیدن تصاویر زمستونی لندن هم بتونه شما رو قانع کنه که در فصل خلوت تر و با هزینه کمتر به اونجا سفر کنین.

۳. سری به سایت کوچ سرفینگ بزنین

این یکی مربوط به اقامت و سفر ارزون نیس. می تونین اونو اقامت رایگان فرض کنین! اگه تابه حال چیزی درمورد اون نشنیده اید، بهتره سری به سایت کوچ سرفینگ بزنین تا از داستان اون باخبر شید. کوچ سرفینگ پلتفرمیه که در اون افراد بسیاری در سرتاسر جهان اعلام کردن که می تونن در منزل خودشون به مسافران اقامت مجانی بدن. این پلتفرم در ایران هم هواداران بسیاری داره و شاید واسه تون جالب باشه که تنها تو تهران حدود ۲۵۰۰ نفر واسه میزبانی رایگان از توریستا اعلام آمادگی کردن. پس واسه سفر در داخل ایران هم می تونین از این پلتفرم استفاده کنین. اما قبل از اون لازمه پروفایل تون رو کامل کنین. واسه این کار هم می تونین از پروفایل بقیه ایده بگیرین. کار سختی نیس و مطمئنا به هیجان و امکانی که واسه اقامت رایگان در تموم دنیا به شما هدیه می ده، می ارزه!

۴. چادر بزنین

یک چادر همراه کافیه تا بتونین در عرض ۱۰ دقیقه در هر شهر و دیاری که خواستین، اقامتگاه داشته باشین. اما حقیقت اینه که واسه کمپینگ به چیزی بیشتر از یک چادر احتیاج دارین. کمپینگ در اول نیازمند اینه که بتونین محل درستی واسه چادرزدن پیدا کنین. دقت کنین که شاید قراره آتیش برپا کنین، پس باید پیش از اون درباره جانمایی درست چادر بیشتر بدونین. در این مورد نکات زیادی مثل دانستن جهت باد، جهت بالا اومدن خورشید، دور بودن از ساحل رودخانه ها، قرار گرفتن درست مواد غذایی و شناخت نسبی طبیعت منطقه، کمه کم علم و مهارتیه که باید بدونین. اگه قصد دارین که واسه اقامت روی کمپینگ حساب کنین، بهتره دوروبَر شهرهای بزرگ نچرخید. معمولا در کلان شهرها جای مناسبی واسه کمپینگ پیدا نخواهید کرد.

نکته مهم دیگر در مورد کمپینگ، توجه به مسئله «زمان» است. اگه قراره شب رو در چادرتان به سر ببرین، حتما باید کمه کم یک تا دو ساعت قبل از قرار گرفتن، به محل کمپ رسیده باشین، چون شما واسه پیدا کردن آب، خرید مواد غذایی، بررسی امنیت محل کمپ، چادر زدن و دیگر مسائل، به روشنایی روز احتیاج دارین.

چیجوری غذای ارزون تهیه کنیم؟

۱. غذاهای محلی رو امتحان کنین

در طول سفر، معمولا غذا نگرانی ی خیلی از مسافرانه. از طرفی قصد دارین سفر ارزون داشته باشین و از طرف دیگر، می خواید غذاهای محلی رو هم امتحان کنین. راه حل، خوردن غذاهای محلی در رستورانای متوسطه. نکته اینجاست که بیشتر مواد ساده ی غذاهای محلی در همون شهر یا داهات تهیه می شه و درنتیجه هزینه تموم شده ی اون غذاها کمتره. غذاهای محلی عموما به دلیل مواد ساده ی تازه، سالم تر هستن. تنها نکته ای که باقی می مونه اینه که حساسیتای غذایی خود رو بشناسین. مثلا اگه به بادمجان حساسیت دارین و به ترکیه سفر می کنین، می تونین کلمات یا جملاتی به زبون ترکی یاد بگیرین یا اونا رو در موبایل تون داشته باشین تا مطمئن شید غذایی که سفارش میدید، شامل بادمجان نیس.

۲. خودتون آشپزی کنین

چطوره که این بار و در سفر بعدی آشپزی رو به گردن آقایان بندازین؟! از شوخی که بگذریم، میشه بعضی وقتا با آشپزی در هاستل، هتل یا محل کمپ، هزینه های غذا در سفر رو خیلی کاهش کرد. تقریبا ۱۰ دلاری که واسه یک وعده غذا می پردازید، به طور میانگین تنها حدود ۳ دلار اون صرف مواد ساده شده و مابقی هزینه ایه که شما واسه ترجیح تون به خوردن در رستوران پرداخت می کنین. آشپزی هزینه های غذا رو حدودا ۶۰ درصد کم می کنه که رقم کمی نیس.

۳. به سوپرمارکتا سر بزنین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلیل چاقی شکم؛ ۱۲ دلیلی که باعث می شه شکمتون جلو بیاد 

جدا از اینکه هزینه وعدهای اصلی، هزینه جداگونه ای هم واسه بین وعدها می پردازید. واسه همین شاید جالب باشه که بدونین حدود ۳۰ درصد از هزینهاتون صرف خوراکیایی می شه که از روی هوس می خورید. یک سوم از هزینهاتون به شکل دیگری قابل مدیریت کردنه. یکی از روشای تجربه کردن سفر ارزون اینه که به جای سرزدن به کافها و پاتوقا، بین وعدها رو از سوپرمارکتا تهیه کنین. تجربه ثابت کرده که با خرید از سوپرمارکتا، چیزی در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد در هزینه ها صرفه جویی می کنین.

چیجوری هزینه های حمل ونقل رو کاهش بدیم؟

۱. در برنامه ریزی منعطف باشین

اگه می خواید سفر ارزون داشته باشین، باید کمی انعطاف به خرج بدین. معمولا هرچقدر زمان شما واسه سفر مشخص تر باشه، هزینه های اضافه تری به شما مجبور می شه. مثلا اگه انتخاب زمان شروع و پایان سفر دست شماس و قابل تغییره، بهتره در روزهای وسط هفته و به دور از تعطیلیای رسمی شروع به حرکت کنین. معمولا می تونین در وسط هفته پروازهای ارزون تری پیدا کنین، درحالی که در آخرهفتها و ایام تعطیل بعضی وقتا حتی رزرو بلیت هواپیما یا قطار غیرممکنه!

۲. رزروها رو از قبل بکنین

اگه سری به پروازای خارجی بزنین و مقایسه ای بکنین، خیلی سریع می تونین اختلاف قیمت بین رزرو در تاریخای مختلف رو مشاهده کنین. مثلا قیمت پرواز در ۵ ماه بعد به دهلی رو با قیمت پرواز در هفته بعد مقایسه کنین. این نشون می ده هر زمانی که تصمیم به سفر گرفتید و تصمیم شما رنگ وبوی قطعیت گرفت، همون روز بهترین زمان واسه رزرو بلیت هاست. واسه رزرو بلیت هواپیما هم مثل پیدا کردن هاستل و هتل، دست از جست وجو ورندارید. بعضی وقتا در بین این جست وجوها اطلاعات جالبی به دست میارید. مثلا پروازی پیدا می کنین که با توقفی چندساعته در یک فرودگاه بین راهی یا عوض کردن پرواز، هزینه های بسیار کمتری داره. لازمه ی سفر ارزون و به ویژه تهیه ی بلیت مناسب، صبر و جست وجوی بیشتره.

۳. هیچ هایک کنین

هیچ هایک یا به قول بعضیا «Auto Stop» یه جور سفر با ماشینه که شما در اون هیچ هزینه ای نمی پردازید! درست خوندین، شما با هیچ هایک کردن قرار نیس هیچ هزینه ای پرداخت کنین. کافیه کوله پشتی تون رو وردارین و برید کنار جاده! یک لبخند بزرگ به رانندهایی که وای میستن تحویل بدین و واسه شون توضیح بدین که ایران گرد یا جهان گرد هستین و اگه تمایل داشته باشن، می تونن شما رو تا جایی که هم راه هستین برسانند. اگه فکر می کنین این پیشنهاد یک شوخیه، بهتره بدونین همین الان که مشغول مطالعه این نوشته هستین، هزاران هیچ هایکر در حال سفر به جایای شگفت انگیز دنیا هستن!

درمورد هیچ هایک بیشتر از اینکه بخونین، سعی کنین تجربه کسب کنین. باور کنین قرار نیس کنار جاده بمونین یا کسی شما رو بدزده! تنها کافیه حواس جمع و خوش سر وزبان باشین. حتی اگه درون گرا و کم صحبت هم هستین این روش رو امتحان کنین، قرار گرفتن در موقعیتی که باید توضیح بدین به چه دلیل می خواید مجانی سفر کنین، کمک می کنه تسلط کلامی تون رو بهبود بدین.

جست وجوی «موثر» با گوگل رو یاد بگیرین

شاید بپرسید جست وجو و کارکردن با گوگل چه ربطی به سفر ارزون داره؟ بحث تنها در مورد گوگل نیس. اگه قراره یک مسافر به روز و حرفه ای باشین، باید با تکنولوژی دوست شید. همونجوریکه گوشی هوشمند شما باعث می شه مسیرهای درون شهری رو ارزون تر طی کنین و از تخفیفا و جشنوارها باخبر شید، در سفر هم قراره این گجت دوست داشتنی به شما کمک خیلی زیادی کنه.

برخلاف تصور بیشتر مردم، جستجوی حرفه ای و بدردبخور در موتور جستجوگر گوگل کار خیلی راحتی هم نیس. وقتی مثلا شما هاستلای ارزون در تفلیس رو با کلیدواژهای انگلیسی جست وجو می کنین، خیلی از سایتا قبلا با پرداخت پول به گوگل، خود رو در بالا فهرست نتایج جست وجو قرار دادن (این سرویس، گوگل ادوردز نام داره و یکی از منابع درآمد گوگله). پس اصلا قرار نیس جست وجوی خود رو به صفحه اول محدود کنین. اگه به دنبال بهترینا می گردین، شاید صفحه اول گوگل بتونه کمکی کنه، اما وقتی دنبال ارزون ترینا هستین، باید عمیق تر جستجو کنین! دقت کنین که رزرو بعضی از هاستلا یا هتلا در کنار اقامت، صبحانه ی رایگان رو هم دربردارد. پس به کلیدواژهای خود «+ صبحانه رایگان» رو هم اضافه کنین.

کار کردن با گوگل مپ رو یاد بگیرین

گوگل مپ رو هم باید خوب و کامل یاد بگیرین، اما به چه دلیل؟ یادگرفتن این وسیله، پیش از هرچیزی در هدر نرفتن زمان سفر شما کمک بسیاری می کنه. خیلی از گردشگران تنها با داشتن گوگل مپ از لیدرهای محلی بی احتیاج هستن. گوگل مپ کاربردهای خیلی زیادی داره و تنها واسه این نیس که فاصله و راه منزل تا محل کارتون رو به شما بگه!

پیش از هرچیز، نقشه آفلاین محدوده ای رو که بهش سفر می کنین، از راه «Offline areas» تهیه کنین. مپِ گوگل امکان دیگری داره با عنوان «Your Places» که در اون می تونین هر جایی رو که قراره برید، با تگ «Want to go» روی نقشه علامت بزنین. این کار باعث می شه دائم به دنبال اسامی و جاهایی که باید برید، نگردید.

دیگر وسیله گوگل مپ که می تونه در وقت و درنتیجه هزینه شما در سفر صرفه جویی کنه، «Google۳۶۰» است. قبل اینکه به طرف جایای تاریخی یا تفریحی ای که به شما پیشنهاد شدن حرکت کنین، می تونین با پیدا کردن اونا روی نقشه، تصاویر ۳۶۰ درجه ای شون رو مشاهده کنین. بعضی وقتا همین تصاویر باعث می شن تصمیم خود رو عوض کنین یا در رفتن به اونجا مصمم تر شید.

هرچقدر بیشتر بدونین، کمتر هزینه می کنین!

این قانون نانوشته ی سفره! شاید بشه گفت این درسیه که زندگی به ما می ده. کسائی که بیشتر میدونن و قدرت این رو دارن که دور رو بهتر بررسی کنن، بیشتر در زندگی هزینه های روانی و مادی کمتری می پرازن. سفر، به یه جور ماکت کوچیکی از زندگیه. هزینه ها و بودجه ی مشخصی داره. شروع و پایانی داره، در اون کسائی هستن که همراه تون می مونن و کسائی هستن که دائم در گذرند. وقتی درباره «صرفه جویی در هزینه ها» صحبت می کنیم، منظور ما فقط پول نیس. شما واسه سفر جدا از اینکه پول، زمان هم صرف می کنین. پس شاید حالا بهتر درک می کنین که به چه دلیل «بیشتر دانستن» موجب می شه هزینه کمتری بدین. انتخاب مسیرهای اشتباه، زمان بندیای غلط، خریدهای غیرضروری و همه مواردی که در بالا اشاره شد، نشون میدن «ندونستن» می تونه هزینه زیادی روی دست شما بزاره!

جدا از اینکه این، مسلط بودن به مهارتای سفر هم به معنی کم کردن هزینه ها و داشتن سفر ارزانه. پس در کنار دانسته ها، به فکر مهارتای سفر هم باشین. به عنوان کسی که به سفر کردن علاقه منده، باید اصول و روش کمپینگ رو بدونین، بتونین از تکنولوژی بیشترین استفاده رو ببرین و در استفاده از وسیله ها و متعلقات همراه تون تسلط داشته باشین.

بخش سفر و گردشگری سایت چه جوری قصد داره با پوشش دادن چیزای مهم و دانسته های لازم سفر، به شما کمک کنه مثل حرفه ایا به سفر برید.

دسته‌ها: آموزشی