آدما هنگامی عمیقا احساس خوشحالی می کنن که در راه رسیدن به اهداف و رؤیاهای خود باشن و کار بزرگ و مهمی رو بکننن. شما رؤیای بزرگی تو سرشونه؟ آخرین باری که به یک رؤیای بزرگ فکر کردین چه زمانی بود؟ هم اونقدر مثل زمان کودکی رؤیاها و آرزوهای بزرگی رو در سر می پرورانید یا بلوغ و بزرگ سالی، عقل سلیم و تفکر واقعی ی حاکم بر محیط شما رو مجبور کرده که رؤیاهای کودکی تون رو به فراموشی بسپارید؟ آدما فقط وقتی می تونن از بیشترین حد پتانسیلای داخلی خود استفاده کنن که اهداف و رؤیاهای بزرگ داشته باشن. همونجوریکه متفکری گفته «زندگی کوتاه تر از اینه که کوچیک باشیم.»، اگه واسه رسیدن به رؤیاهای بزرگ پایبند نباشیم، در آخر عمر واسه اینکه با بیشترین حد توان مون نزیسته ایم ناراحتی خواهیم خورد. ما آدما در راه پیگیری رؤیاها و آرزوای بزرگ، به بزرگی و عظمت دست پیدا میکنیم. در این مقاله به چار ویژگی آدمای موفق و برجسته که رؤیاهای بزرگی رو تحقق بخشیده ان، می پردازیم. شمام با تقویت این ویژگیا در وجود خود می تونین بزرگ ترین رویاهاتون رو به واقعیت تبدیل کنین.

کودکی-نام-تصویر

رویاهاتون-نام-تصویر

 

ویژگی اول: اشتیاق سوزان

یکی از قوی ترین محرکای موفقیت اشتیاقه. وقتی کاری انجام میدید، اونو با قدرت و با تموم وجود بکنین. فعال، پرانرژی، بااشتیاق، بااعتماد به نفس و باایمان باشین تا به هدف خود برسین. هیچ هدف بزرگی بدون اشتیاق و علاقه به دست نمیاد.

– رالف والدو امرسون، فیلسوف و شاعر آمریکایی

 

 

شاید کسائی رو بشناسین که در زندگی و کار خود شور و هیجان عجیبی دارن، اون قدر که صبحا واسه بیدار شدن از خواب و شروع سعی واسه رسیدن به هدف شون بی قرارند. پر از شور و هیجان و مشتاق رسیدن به اهداف شون هستن. این افراد عاشق کار خود هستن و از این عشق انگیزه می گیرن.

انگیزه، ترکیب قدرت از انرژی فیزیکی، ذهنی و احساسیه که روی ایجاد نتیجه موردِنظر متمرکز شده. این انرژی ما رو به طرف عمل جهت می ده. اشتیاق نیروییه که انگیزه و قدرت احساسی لازم رو واسه تحقق بخشیدن به رؤیاهایمان تأمین می کنه. میزان شور و اشتیاق شما میزان نیرو و انرژی تون رو مشخص می کنه. اگه اشتیاق کمی داشته باشین، طبیعتا انرژی کمی هم دارین طوری که پس از مدت زمان کوتاهی و با روبرو شدن با کوچیک ترین مشکلات، رؤیای خود رو آزاد می کنین. واسه رسیدن به رؤیاها و اهداف بزرگ به اشتیاق سوزان احتیاج دارین. اشتیاق سوزان، شور و شوق و هیجان شدیدیه که شما رو واسه رسیدن به هدف بی قرار می کنه.

طبیعت با ایجاد اشتیاق سوزان، آدم رو اونقدر به خاطر این بهش رو می کنه که معنی «غیرممکن» رو به رسمیت نشناسه و چیزی رو به عنوان شکست قبول نکنه.

– ناپلئون هیل

 

 

اشتیاق سوزان تموم ذهن، قلب و روح شما رو بر رؤیایتان متمرکز می کنه و پس بدون اتلاف وقت و انرژی، تموم حواس تون رو واسه محقق کردن رؤیایتان به کار می گیرین.

روشای ایجاد اشتیاق سوزان

 • از هدف و رؤیای خود تصویر واضحی داشته باشین و چشم از اون ورندارید؛
 • خود رو در حالی که به رؤیایتان رسیده اید تجسم کنین و در افکار، احساسات و رفتار خود از اون موضع عمل کنین؛
 • کاری رو که دوست دارین، بکنین و کاری رو که انجام میدید دوست داشته باشین؛
 • همیشه به خاطر داشته باشین که به چه دلیل رسیدن به رؤیایتان واسه شما مهمه؛
 • مهارت و علمِ کاری خود رو تقویت و سعی کنین در کاری که انجام میدید بهترین باشین.

ویژگی دوم: شهامت

جربزه و شهامت بهاییه که زندگی در قبال دادن صلح و آرامش از ما مطالبه می کنه.

جربزه-عنوان-عکس

آرامش

– امیلی ارهارت

 

 

تا الان پیش اومده که واسه رسیدن به هدف تون از خطر کردن بترسید یا به خاطر حرف بقیه کاری رو آزاد کنین؟ پیش اومده که ترس از شکست شما رو در جای خود میخ کوب کنه؟ میدونید اگه شهامت انجام کاری رو نداشته باشین چه اتفاقی میفته؟ دراین صورت زندگی هم از کمک کردن به شما واسه رسیدن به رویاهاتون عقب نشینی می کنه در حالی که جسارت باعث می شه که همه چیز به کمک شما بیاد. اگه جسارت و جرئت داشته باشین و با شهامت دست به عمل بزنین دره های تازه ای به روتون گشوده می شه، با افراد جدیدی آشنا میشید و فرصتایی رو می ببینن که همیشه بی توجه از کنارشون عبور می کردین. بیشترین تواناییای خود رو وقتی می تونین به کار بگیرین که با وجود ترس دست به عمل بزنین.

وقتی خطر می کنین و زندگی خود رو در خطر نابودی می ببینن، واسه فرار از مهلکه به نیروهای اصیلی که در شما مخفی ان پناه می برین؛ استعدادها، هوش و ابتکاراتی که چند سال در انتظار به ثمر رسیدنش بودین. به عبارت ساده تر کم کم تموم ذخیره ها و ابزارهایی رو که چند سال واسه رسیدن به آرزوهای قلبی خود به اونا احتیاج داشته اید، کشف می کنین

– مایک ویکت

 

 

آدمایی که واسه رسیدن به رؤیاهای خود اشتیاق سوزان دارن از روبه رو شدن با خطرات و نا شناخته ها روی گردان نیستن. اونا مثل همه آدما ترس رو در وجود خود احساس می کنن اما برعکس بقیه برخلاف ترس شون اقدام می کنن و به راه خود ادامه میدن. اهداف و رؤیاهای بزرگ به معنی ی حرکت در راهی ناشناختهه؛ پس باید شهامت و جربزه روبرو شدن با نا شناخته ها رو داشته باشین. از طرف دیگر باید شهامت بالاتر رفتن از شخصیت و عادتای خود رو داشته باشین. واسه رسیدن به رویاهاتون به شهامت و جسارت بالا احتیاج دارین و باید بتونین در برابر شکستای موقتی، قضاوت بقیه و فشارهای اجتماعی مقاومت کنین. باید شهامت داشته باشین که از کنج عافیت و محدوده اَمن خود بیرون بیایید و به اقدامات جسورانه دست بزنین.

شخصیت

امنیت، واهیه و در طبیعت وجود نداره. فرزندان آدم هم اونو تجربه نمی کنن. دوری کردن از خطر، امن تر و مطمئن تر از دل به دریا زدن نیس. زندگی یا ماجرایی جسورانهه یا هیچ.

– هلن کلر

 

 

ویژگی سوم: ایستادگی

بیشتر مردم درست زمانی که چند قدم بیشتر با موفقیت فاصله ندارن تسلیم می شن و دست از سعی برمی دارن. اونا در آخرین دقیقهای بازی، فقط یه قدم مونده به پیروزی تسلیم می شن.

– اچ راس پروت

 

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلیل ایست قلبی و علائم اون؛ در برخورد با ایست قلبی چیکار باید کرد؟ "

در راهی که تا الان اونو طی نکرده ایم همیشه احتمال خطا، اشتباه و شکست هست. وقتی کودکی واسه راه رفتن سعی می کنه بارها زمین می خوره اما بی معطلی برمی پاشه و دوباره سعی می کنه. ما شکلای مختلف مهارت ها رو با تکرار، تمرین و اصلاح اشتباهات مون یاد می گیریم؛ رسیدن به اهداف و رؤیاها هم اینطوریه.

تاریخ نشون داده که بیشتر افراد موفق مشهور قبل از پیروزی با مشکلاتی روبرو شدن که قلب شون رو شکسته س. اونا پیروز شدن چون از شکستا دلسرد نشدند

– بی سی فوربز، بنیان گذار مجله فوربز

 

 

تاریخ همیشه شاهد شکستای زیاد افرادی بوده که در آخر با سعی و اصرار رؤیای بزرگ شون رو عملی کردن:

 • ادیسون واسه ساختن لامپ هزاران آزمایش انجام داد که با شکست روبرو شدن؛
 • دریادار «رابرت پیری» واسه رسیدن به قطب شمال هفت بار سعی کرد و هربار شکست خورد تا اینکه بار هشتم موفق شد؛
 • ناسا ۲۸ بار سعی کرد که موشک به فضا بفرستد و ۲۰ بار با شکست روبرو شد؛
 • اینشتین واسه رسیدن به نظریه ی نسبیت ایده های بسیاری رو آزمایش کرد که با شکست روبه رو شدن.

وقتی دری بسته می شه، در دیگری باز می شه ولی ما اون قدر باتأسف به دره های بسته نگاه می کنیم که از دره های بازشده غافل می مانیم.

– الکساندر گراهام بل

 

 

اگه رؤیایتان در همون سعی اولین به دست اومد بدونین که به اندازه کافی بزرگ نبوده. رؤیای شما نه باید اون قدر بزرگ باشه که هیچ امیدی به تحقق اون نداشته باشین و نه اون قدر کوچیک که خیلی راحت بهش دست بیاد. رؤیای شما باید با استعدادهایتان متناسب و مقداری بزرگ تر از توانایی هاتون باشه. واسه رسیدن به اینجور رؤیایی شما باید آدم جدیدی شید و از قدرتای داخلی خود که تا الان اونا رو به کار نبرده اید، استفاده کنین. باید عادات جدید در خود بسازین و با افراد جدید در رابطه باشین. در این راه شاید بارها با شکست و شکست روبرو شید؛ ایستادگی شما در برابر این شکستا و به پاخاستن و اقدام با درسی که از شکست خود یاد گرفتین، در رسیدن شما به رؤیایتان نقش اساسی داره.

مشکلات فرصتایی هستن که ما رو به موارد بهتر می رسانند. وقتی دری بسته می شه، همیشه در دیگری باز می شه! قانون طبیعت می گه باید تعادل برقرار شه.

– برایان آدامز

 

 

مداومت و پایداری منحصربه فردترین ویژگی مشترک افراد موفقه. اونا خیلی راحت تسلیم نمی شن. هرچه بیشتر مقاومت کنین و ایستادگی به خرج بدین، احتمال موفقیت تون بیشتر می شه. «ناپلئون هیل» یک فصل از کتاب معروف خود، «فکر کنین و پولدار شید» رو به مداومت و ایستادگی اختصاص داد. اون باور داره کسائی که عادت مداومت رو در خود نهادینه می کنن، خود رو در برابر شکست بیمه می کنن و بدون توجه به شکستای ساده آخرسر به فراز پلهای پیشرفت و پیشرفت می رسن.

8/06/پول-15.jpg” alt=پول-نام-تصویر width=”550″ height=”550″ />

وقتی نیروی میل، اشتیاق و اراده رو هم زمان به کار بگیریم، مقاومت ناپذیری ایجاد می شه. آدمای موفق و بزرگ بعضی وقتا به خونسردی و بعضی وقتا به بی رحمی متهم و بیشتر به اشتباه داوری می شن. اونا قدرت و اراده ای دارن که اونو با پایداری و مداومت درهم می آمیزند تا به شرایط دلخواه خود برسن.

– ناپلئون هیل

 

 

راه های اضافه کردن بر مداومت

ناپلئون هیل باور داره که با چار اقدام ساده میشه به مداومت و ایستادگی عادت کرد. این چار اقدام عبارتند از:

 • تعیین هدف مشخص همراه با اشتیاق سوزان واسه رسیدن بهش؛
 • برنامه مشخص با اقدام دائمی و پیوسته؛
 • ذهن بسته و گاردگرفته در برابر نفوذهای منفی و مأیوس کننده ازجمله پیشنهادا و تلقینای منفی دوستان، افراد خونواده و دور و بریا؛
 • خونواده

 • رابطه با همکاران و شرکای مناسب.

«موفقیت تا حد زیادی به این بستگی داره که وقتی بقیه دلسرد می شن، شما ادامه بدین.» ویلیام فِدِر

ویژگی چهارم: خلاقیت

خلاقیت-خلاقانه

در خیلی از موارد نظامای آموزشی با پیروی از سیاستای همسان سازی مانع رشد خلاقیت و ابتکار افراد می شن. واسه رسیدن به موفقیتای بزرگ به چیزی بیشتر از تحصیلات رسمی احتیاج داریم؛ به جرقهایی از خلاقیت و ابتکار، جربزه، اشتیاق، ایستادگی و چیزای بسیارِ دیگری که در مدارس آموزش داده نمی شه. هر کودکی به طور طبیعی خلاقه ولی این خلاقیت معمولا در اثر تربیت و آموزش اشتباه سرکوب می شه. ۹۸ درصد الگوی ژنتیکی ما با شامپانزها مشترکه منهای خلاقیت. خلاقیت عاملیه که مشکلاتِ رسیدن به اهداف و رؤیاها رو از پیش رو برمی داره.

اگه مشکلاتی که در راه رسیدن به رویاهاتون قرار داره حل می شد شما شک نداشته باشین به رؤیای خود دست می پیدا کردین. خلاقیت مشکلات شما رو حل می کنه. وقتی مشکلی پیش میاد باید آگاهانه در مورد اون فکر کنین و به دنبال راه حل بگردید. وقتی در مورد مشکلی آگاهانه و جدی فکر می کنین به ناخودآگاه خود پیام میدید که واسه حل مشکل به دنبال ایده های جدید بشه. این روش بروز ایده های خلاقانه به این شکله که پس از جمع آوری اطلاعات کافی در مورد مسئله، آگاهانه واسه حل اون سعی می کنین؛ بعد باید اونو آزاد کنین و به بقیه فعالیتا بدین. این رو حالت کمون میگن. در حالت کمون شما در ظاهر کاری انجام نمی بدین اما ناخودآگاهِ شما در حال پیگیری مسئله و معمولا زمانی که فکرش رو هم نمی کنین ایده ی جواب و راه حل یهویی تو ذهن آگاه شما نقش می بندد. تفکر خلاق مختص نوابغ نیس. همه از قدرت خلاقیت برخوردارن. اشتیاق و سوال، خلاقیت شما رو تحریک می کنه. واسه کشف ایده های خلاقانه همیشه باید تو ذهن تون سوال داشته باشین. لزومی نیس که همیشه مشکلی وجود داشته باشه تا خلاقیت خود رو به کار بگیریم. همیشه می تونیم با طرح سوالایی در مورد رؤیاهایمان، راه حلای تحقق آسون تر اونا رو پیدا کنیم.

هر عمل خلاقانه از افکار تازه ای ناشی می شه که مثل سیلاب باورهای پذیرفته شده جون به در برده.

– آرتور کِستلِر

 

 

منابع:

هنر بینش و انگیزه فردی، ریچارد بروک، ترجمه نیما عربشاهی، نشر عربشاهی

فکر کنین و پولدار شید، ناپلئون هیل، ترجمه مهدی قراچه داغی، نشر شباهنگ

مبانی موفقیت، جک کنفیلد، گیتی شهیدی، انتشارات نسل نواندیش

 


دسته‌ها: آموزشی