وارضی شن؟

کنترل و درمون نشدن مریضی نقرس در بلندمدت ممکنه موجب آسیبای جدی مفصلی شه. اسید اوریک ممکنه در کلیه ها جمع شه و موجب تشکیل سنگای کلیوی و ایجاد مشکل در کارکرد کلیه ها شه.

تجمع اسید اوریک در بافتای نرم به ویژه در دور مفاصل موجب تشکیل گره های تیفوسی می شه. این گرها ممکنه به مرور بزرگ شن و ظاهر ناجوری پیدا کنن.

اهمیت توجه به درمون در بیماران نقرسی

نقرس مریضی ای مزمنه. درمون نشدن اون ممکنه باعث بروز دردهای وحشتناک و کنترل نشدن حملات اون شه. همونجوریکه پیش از اینم گفته شد، آسیب مفصلی و مشکلات کلیوی از مشکلات دچار شدن به این بیماریه. البته درمون به موقع در بیشتر بیماران می تونه اونا رو از شر دردهای آزاردهنده و مشکلات بعدی این مریضی خلاص کنه.

میشه از دچار شدن به این مریضی جلوگیری کرد؟

بعضی از عوامل ایجاد کننده مریضی نقرس ژنتیکی و بعضی از اونا قابل پیشگیری و کنترل هستن. بعضی از عوامل ایجاد کننده این مریضی مثل چاقی و رژیم غذایی کنترل شدنی هستن. داشتن وزن متعادل و رژیم غذایی سالم کم کالری، کم چربی و زیاده روی نکردن در مصرف گوشت قرمز می تونه تا حد زیادی خطر دچار شدن به مریضی نقرس رو در افراد کاهش بده.

چه تحقیقاتی در مورد ی مریضی نقرس انجام شده؟

تحقیقاتی زیادی در مورد داروهای محدودکننده ی سیگنال شیمیایی معروف به اینترلوکین-۱ در بیمارانی که از بقیه روشای درمانی جواب مناسب نگرفته ان، انجام شده. آناکینرا (Anakinra) و کاناکینومب (canakinumab) دو دارویی هستن که واسه محدود کردن سیگنال شیمیایی اینترلوکین-۱ تجویز می شن. این داروها حالا واسه مریضیای دیگر هم استفاده می شه و تحقیقات زیادی روی میزات تاثیرگذاری اون در مریضی نقرس در حال انجامه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   علائم کمبود پروتئین در بدن و منابع تأمین اون - قسمت 2

تحقیقات دیگری روی دستگاه سی تی اسکن پیشرفته درحالِ انجامه که می تونه در تشخیص به موقعِ مریضی کمک زیادی کنه. تحقیقات و تحقیقای زیادی هم روی ژنای انتقال دهنده اسید اوریک که مسئول سوخت وساز اسیداوریک هستن هم انجام شده که هنوز نتایج قطعی اون در درمون مریضی اثبات نشده.